Facebook LinkedIn YouTube

NUVIA Dosimetry jde stále kupředu

19.05.2020

Implementace nového systému neutronové dozimetrie.

Rok 2020 se pro NUVIA Dosimetry stává rokem inovací. Jednou z inovací, kterou společnost naplánovala, je náhrada stávajícího systému pasivní osobní neutronové dozimetrie. Současný systém, který byl vyvinut na konci 70. let minulého století pracovníky ÚVVVR, je již nemoderní, a to nejen kvůli velikosti samotného detektoru a hmotnosti celého dozimetru.

Impulzem pro náhradu systému, kromě zastaralosti, se staly docházející zásoby náhradních dílů pro přípravu nových dozimetrů a zejména shoda náhod, kdy nás v roce 2019 kontaktovali lidé z japonské společnosti Chiyoda Technol Co., kteří disponují systémem neutronové osobní dozimetrie WNP (Wide-range Neutron Pit) založené na stopových detektorech TechnoTrak2 z materiálu PADC (poly allyl diglycol carbonate).

Dnes již byla do NUVIA Dosimetry dodána veškerá zařízení nového neutronového systému WNP. Dle plánu také probíhají testy leptacího procesu detektorů TechnoTrak2. Bohužel, kvůli omezením způsobeným pandemií COVID-19 se musela poněkud odložit instalace, oživění zařízení a proškolení obsluhy pracovníky společnosti Chiyoda.

Již teď se těšíme, až uvedeme na trh nový pasivní osobní dozimetr vybavený neutronovými detektory TechnoTrak2. Získáme tím nejen moderní technologii, je tady ještě jeden velký plus: pracovníci s povinností být na pracovišti vybaveni celotělovým i neutronovým dozimetrem již nebudou muset nosit dva dozimetry současně (filmový a neutronový). Díky nesrovnatelně menším rozměrům samotného detektoru TechnoTrak2 budou již mít vše v jednom dozimetru. Další podstatnou předností nového systému je vyšší citlivost, tzn. schopnost měřit dávku od neutronů od hodnoty 0.10 mSv (náš stávající systém měří až od hodnoty 0.20 mSv). Věříme, že se nám podaří nový neutronový pasivní osobní dozimetr přivést na trh již začátkem roku 2021.