Facebook LinkedIn YouTube

Elektrojiskrová řezačka pro ozářená zkušební tělesa

30.07.2015

Divize projektového inženýringu zabezpečovala dodávku Elektrojiskrové řezačky pro ozářená zkušební tělesa, která byla v červenci ukončena úspěšným 3 denním komplexním testováním. Investorem bylo Centrum výzkumu Řež s.r.o., v rámci projektu Udržitelná energetika (Sustainable Energy, SUSEN).

Elektrojiskrová řezačka slouží k dělení a výrobě vzorků o hmotnosti až do 30 kg, bez podstatného tepelného a mechanického ovlivnění jejich původní struktury. Toto je zajištěno jednak elektrojiskrovým způsobem řezání a také intenzivním chlazením vodou. Zařízení bylo konstruováno s cílem umístit řezací část v horké komoře a obslužné zařízení jako kontrolní panel nebo chladicí systém mimo ni. Veškeré komponenty jsou proto navrženy tak, aby byly radiačně odolné a zařízení je uzpůsobeno tak, aby jej bylo možno obsluhovat pomocí manipulátoru.

Součástí dodávky byl i ovládací SW a program umožňující volné programování řezacích úkolů.  Co se nám podařilo vytvořit z obyčejného železného kotouče v rámci 72hodinového testování, můžete vidět na jednom z obrázků…